Ümit Kalko Haberleri

Kişinin yaşadığı maşer içinde değeri olan , kudret, çizi ve diğer davranış biçimlerini geliştirdiği proseslerin tüyönetmen.

Eğitim bilimi, önceden saptanmış esaslara gereğince insanoğluın davranışlarında belirli gelişmeler katkısızlamaya yarayan planlı etkiler sürecidir.

Eğitim bilimi; kişinin davranışlarındaki yaşantısı suretiyle kasıtlı olarak ve isteyerek bileğmeseleme meydana getirme sürecidir.

Görüldüğü kadar eğitimin bir çok teşhismı gestaltlabilmektedir. Ancak, günümüzde çoğunlukla tercih edilen teşhism:

“Ferdin davranışında, kendi yaşantısı suretiyle ve kasıtlı olarak matlup yönde( eğitimin fakatçlarına usturuplu ) bileğmeseleme meydana getirme sürecidir.” Şeklindedir.

Bu tanıma gereğince;

· Eğitim bilimi bir prosestir.

· Eğitim bilimi sürecinde, kişinin davranışlarının matlup yönde bileğmeseletirilmesi fakatçlanmaktadır.

· Davranışlarındaki bileğmeseleme kasıtlı olarak gerçekleştirilmektedir.

· Eğitim bilimi sürecinde kişinin kendi yaşantıları esastır.
EĞİTİMİN SÜRECİ

Eğitimin üç taban öğesi vardır.

1. Amaç

2. Öğretme ve öğrenme etkinlikleri

3. Değerlendirmeler

Eğitim bilimi fakatçla adım atar, öğretme-öğrenme etkinlikleriyle devam eder ve kıymetlendirme ile son bulur. Sürecin bu mantığı umum kültürler derunin aynıdır. Amaçların içinde ne olduğu ve öğrenme derunin kullanılan öğretme şekilleri kültürden kültüre gereğince bileğmeseleebilir, ancak sürecin doğbirliı bileğmeselemez.

Eğitim bilimi kapsamı ve teşhismlanması açısından çok geniş bir kavramdır. Gün boyunca biryoğun filozof ve terbiyeci, eğitimin ne olduğuna üstüne farklı farklı teşhismlamalarda bulunmuşdolaşma. Hasetmüzde ise eğitimin kabul edilen ölçünlü teşhismı şudur: Eğitim bilimi, kişinin davranışlarında kendi yaşantıları suretiyle kasıtlı olarak istendik davranış bileğmeseleikliği meydana getirme sürecidir. Bu teşhismlama ekseninde eğitimin genel hatları çizilebilir. Bu teşhismlamanın içinde eğitime üstüne temelı önemli kavramlar vardır. Özellikle “kendi yaşantıları suretiyle”, “kasıtlı olarak”, “istendik davranış bileğmeseleikliği” ve “müddetç” kadar kelimeler eğitimin ana taşlarıdır.

Eğitim bilimi, âdem derunin ömür boyu devam fail bir prosestir ve davranışlarda başkalık meydana getirir. Bu davranış değişimleri ise kişinin kendi tecrübelerine dayanır. Davranış değişimleri istendik şu demek oluyor ki beklentilere ve hedeflere usturuplu olabileceği kadar istenmedik yönde bile gelişebilir. Eğitim bilimi sürecinin meseleletilmesi ise kasıtlı şu demek oluyor ki programlı ve programlı olabileceği kadar gelişigüzel bile kabil. Kasıtlı olarak meydana getirilen eğitime formal terbiye, gelişigüzel meydana getirilen eğitime ise informal terbiye denir. Henüz açıklayıcı bir örnek verirsek ekol, dershane, terbiye merkezleri kadar mekânlarda verilen terbiye formal; kişinin kendi çevresinden edinmiş olduğu ve planlı programlı olmayan terbiye ise informal eğitidir. şu demek oluyor ki terbiye yalnızca okullardaki öğrenmelerle sınırlı bileğildir.

Eğitim bilimi Türleri
Eğitim bilimi türlerine gereğince sınıflandırıldığında formal ve informal terbiye geçmek üzere iki tür ortaya çıkar. Formal terbiye okullarda ya da kurumlarda belirli bir tasavvur ve program çerçevesinde gerçekleştirilir ve bu terbiye tipinin belirli bir amacı vardır. Bu düzende terbiye süreci yönetimsel bir kadro ve eğitmenler tarafından planlanır. İnformal terbiye ise bizatihi gelişen plansız ve programsız meydana getirilen eğitimdir ki fert bu eğitimi sosyal çevresinden gizil olarak edilir.

Eğitim bilimi Sistemi
Eğitim bilimi, bir düzenek olarak ele düzenındığında ise terbiye sisteminin üç taban ögesi bulunmaktadır: Bunlar kaynaklar, prosesler ve çıktılardır. Kök; eğitimin beslendiği öğretmen, öğrenci, yapı, donanım, maliyet, personel kadar fiziksel unsurlardır. Müddetç; ekol içinde gerçekleştirilen dersler, öğrenme yaşantıları ve ders aktiviteleridir. Çıktılar ise bireyde mütehassıslık, yeterlilik, mezuniyet, sınav mealları kadar matlup davranış bileğmeseleiklikleridir.

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Post

Yurtdışı Kargo İzmirYurtdışı Kargo İzmir

Parsiyel taşımacılığın avantajları, dezavantajları nelerdir? Komple taşımacılığa kıyasla ne gibi kolaylıklar sunar ve ne ahit tercih edilir? Bu gibi faydalı bilgiler ve henüz fazlasını blog yürekğimizde inceleyeceğiz. Günümüzde tevzi ağının

Facebook Beğeni HilesiFacebook Beğeni Hilesi

1.Siteye giriş {yaptıktan sonrasında yapmanız müstelzim şey takipçi ayalarına girerek resimdeki kabilinden ayarları çıkarmak olacaktır. Resimde ingilizce “Everybody” makaslamakyor eğer panel Türkçe ise bu kısmı “Cümle” olarak değmaslahattireceksiniz.|Facebook fotoğraf beğeni

Seo Fiyatları https://corbalezzeti.name.tr/ https://zombiler.name.tr/ https://direksiyonegitimi.name.tr/ https://turkhamami.name.tr/ https://futbolokulu.name.tr/ Kaliteli Puro Satın Al
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al
instagram takipçi satın al